Hírek
Nagyhajók [ 2011. 06. 22 ]
Fehér Szalag és Classic Round
A Balaton keleti medencéjének legnagyobb nagyhajós versenyén több újdonsággal is találkozhatnak a résztvevők.
A szombaton rajtoló Fehér Szalag – NJL Nagydíj a Balaton keleti medencéjében a leghosszabb távú nagyhajós verseny.
Amellett, hogy az idén a regattával már 14. alkalomal emlékezünk Izsák Szabolcsra, másodszor kerül sor a Classic Roundra, az 1945 előtt készült tervek alapján, eredeti formában megépített hajók versenyére.
A gyönyörű klasszikus hajók a füredi móló elé telepített rajtvonalról reggel 9 órakor vágnak neki a hagyományos Kenese-Siófok-Tihany-Balatonfüred távnak. Idén még látványosabb start, még több hajó várható, mint egy éve, hiszen most a Dragonok is ott lesznek, akik tavaly ilyenkor a kenesei Európa-bajnokságuk miatt maradtak távol. A többi hajó félórával később rajtol.
A Fehér Szalag egyben része a Balaton Kupának, illetve a Hajó Magazin által kiírt Ötven+ Vándordíj első versenye. Ez utóbbi védője a 2010-ben három versenyen elért eredményei alapján a Kishamis.
A Fehér Szalag – NJL Nagydíjon idén újdonságokkal és jó kezdeményezéssel találkozhatnak a résztvevők:
1. Neves versenyzők, jóbarátok okos kezdeményezéséhez csatlakozva „Egy szakasz Keller Andrisért” elnevezéssel verseny a versenyben jótékonysági futamot rendezünk a tavasszal balesetet szenvedett fiatal vitorlázó és hajóépítő megsegítésére. Ilyen futam lesz a One Design Trophy-n Balatonföldváron is.
Esetünkben a jótékonysági futam távja a Fehér Szalag Füredtől Keneséig terjedő első szakasza. A nevezési díj – amelyet Keller András kap meg – hajónként minimum 3000 Ft, vagy több, ha bárki ennél nagyobb segítséget szán Andrisnak. Reméljük, hogy nem csak az így összegyűlő anyagi segítség, de a tudat, a megerősítés, hogy a vitorlázók szeretettel visszavárják a vízre, segíti Andris mielőbbi felépülését.
A jótékonysági futamról külön cikkben rövidesen részletesebben is szólunk még…
2. A Fehér Szalag jó alkalom arra is, hogy a Kékszalag rendezésére alaposabban felkészülhessen az MVSZ. Nevezetesen a kenesei bójánál dolgozó, a hajók áthaladási sorrendjét rögzítő, majd az adatokat továbbító csapat hatékony munkájának kidolgozását és a lehetséges módszerek kipróbálását segíti a verseny. A Kékszalag online közvetítések neuralgikus pontja évek óta a bójasorrendek hiánya. Reméljük az idén a Fehér Szalagon elvégzendő felkészülés segítségével sikerül orvosolni a problémákat.
Ráadásul a kísérlet eredményeképp - ha minden jól megy - az "Egy szakasz Keller Andrisért" futam eredménye a www.kekszsalag.hu honlapon már a versenyzők partra érkezése előtt olvasható lesz.
3. A Magyar Vitorlás Szövetség szeretné bevezetni fő vitorlás versenyeire a VHF-rádió használatát. Ezért, szintén kísérleti jelleggel a verseny ideje alatt a rendezőhajó kikötőből való elindulásától, annak beérkezéséig a kijelölt 78-as csatornán folyamatos figyelő szolgálatot ad a rendezőség. Ugyancsak ezen a csatornán közli a szervezéssel, pályakitűzéssel, rajtoltatási eljárással, pályamódosítással kapcsolatos, vagy biztonsági jellegű üzeneteit. Ehhez a rendezőségtől Motorola GP-300 8CH típusú készülékek bérelhetők illetve, természetesen használható saját egység is. A VHF-rádió természetesen nem kötelező.
Részletes tájékoztató a VHF-rádió használatáról a Fehér Szalagon letölthető innen.
Tavaly nagyon jó szél fújt a Fehér Szalagon. Reméljük idén is szerencsések leszünk!
A www.sailing.hu cikke a 2010-es Fehér Szalagról elérhető itt...
A 2010-es Fehér Szlag abszolút győztese az NJL katamarán volt ifj. Scholtz Imre kormányzásával
fotó: www.sailingphoto.hu





